مضرات استرس – قسمت دوم

//مضرات استرس – قسمت دوم

مضرات استرس – قسمت دوم

همانطور که در مطلب قبل مطالعه نمودید استرس مضرات زیادی داره که علاوه بر عدم موفقیت فرد می توانند سلامت جسمانی وی را نیز به خطر بیندازند. در این مطلب نیز قصد داریم برخی دیگر از آسیب های استرس را با یکدیگر مرور نمایید. لطفاً تا انتها ما را همراهی کنید.

آسیب های استرس

آسیب های استرس

۶ – استرس موجب افزایش وزن می شود.

یکی از مخرب ترین آسیب های استرس برای افراد افزایش وزن است. زمانی که فرد در شرایط استرس زا قرار گرفته و به استرس دچار می شود، برای آرام کردن ذهن خود شروع به خوردن می کند. میل به خوردن خوراکی های چرب و شیرین که سرشار از کالری هستند در فردی که به استرس دچار است ۴۰% بیشتر از افراد عادی است.

بنابراین وقتی شرایط استرس زا بیش از چند ماه به طول بینجامد، وزن شخص چندین کیلو افزایش یافته است و همانطور که می دانید افزایش وزن نیز می تواند سلامتی فرد را به خطر بیندازد. علاوه بر اینها اضافه وزن سبب کاهش اعتماد به نفس و کم شدن عزت نفس در شخص نیز می شود.

۷ – استرس سبب پیری زودرس می شود.

استرس مزمن به میزان قابل توجهی به پیری زودرس کمک می کند. محققان کشف کردند که استرس بیش از حد موجب کاهش تلومرها (ساختارهای انتهایی کروموزوم ها) می شود، و این کاهش موجب می شود تا تولید و تکثیر سلول های جدید بدن با تاخیر صورت بگیرد. به وجود آمدن چین و چروک های پوستی، ضعف عضلات، ضعیف شدن چشم و کاهش بینایی از مهمترین نشانه های پیری زودرس در افراد مبتلا به استرس هستند.

۸ – استرس سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند.

از دیگر آسیب های استرس ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن است. معمولاً افراد ارتباط مهمی که بین ذهن و جسمشان برقرار است را دست کم می گیرند. اما اگر اتفاقات گذشته خود را مرور کنید متوجه می شوید در برهه ای که از استرس شدیدی رنج می بردید به بیماری های پوستی یا جسمی نیز دچار شده اید. شایع ترین بیماری ای که در دوران استرس گریبانگیر افراد می شود سرماخوردگی است.

چون استرس های شدید در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می کنند، موجب می شوند بدن به بیماری های ویروسی و عفونی دچار گردد.

اینها تنها چند مورد از آسیب های استرس بودند، مضرات استرس بی شمارند و فردی که به استرس دچار است قطعاً از این آسیب های جسمی و روانی لطمه های بسیاری خواهد خورد.

شما کاربران گرامی چنانچه می خواهید خود را در برابر آسیب های استرس بیمه کنید، باید بتوانید استرس را در خود مدیریت کرده و روز به روز آن را کمتر نمایید. به شما پیشنهاد می کنیم مطالب قبلی ما در مورد کاهش استرس را مطالعه نمایید.

توسط |۱۳۹۷-۸-۲ ۰۳:۱۴:۲۲ +۰۳:۳۰آبان ۲ام, ۱۳۹۷|رفع اضطراب و استرس|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

آزاده ملک زاده

دیدگاه خود را بنویسید