دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت سوم

//دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت سوم

دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت سوم

همانطور که در قسمت های قبل خدمتتان عرض کردیم اعتماد به نفس بالا می تواند سبب شود که ما در جنبه های مختلف زندگی اعم از شغلی، تحصیلی، عشقی، خانوادگی و… به موفقیت های بسیاری دست یابیم پس باید همواره بکوشیم تا اعتماد به نفس خود را افزایش داده و بتوانیم موفقیت های بیشتری به دست آوریم. در این مطلب نیز به چند مورد که می تواند موجب افزایش اعتماد به نفس شما گردد اشاره خواهیم کرد.

اعتماد به نفس بالا چگونه به دست می آید؟

۱۱ – آنچه دارید را به خود یادآوری کنید.

افزایش اعتماد به نفس

همیشه به خاطر داشته باشید شما چیزهایی دارید که ممکن است برای شخصی دیگر آرزویی محال و دست نیافتنی باشد. هر زمان که احساس کردید اعتماد به نفس شما رو به کاهش است، داشته هایتان را به خود یادآوری کنید، این داشته ها می تواند شامل ثروت، خرد، خانواده، زیبایی، شغل و یا هر چیز دیگری که مخصوص به خود شماست شود. شما قطعاً صاحب چیزهایی هستید که دیگران حسرت آن را دارند، پس کافیست برای به دست آوردن اعتماد به نفس بالا داشته هایتان را در ذهن مرور کنید تا لبخند رضایت بر لبانتان نقش ببندد و احساس کنید چقدر موفق و خوشبختید.

۱۲ – بر ترس خود غلبه کنید.

ترس از رویارویی و صحبت با افراد غریبه یکی از دلایل مهم فقدان اعتماد به نفس در افراد است. فردی که از عدم اعتماد به نفس رنج می برد قادر به صحبت کردن در جمع، خصوصاً در جمع های غریبه نیست. این فرد به هر طریقی از حضور در جامعه طفره می رود و این عدم معاشرت با سایر مردم جامعه سبب می شود روز به روز تنها تر و افسرده تر شود و در موارد حاد ممکن است حتی شخص به پوچی رسیده و خودکشی کند. پس بهتر است برای جلوگیری از وقوع همچین مشکلات احتمالی ساده ترین راه را انتخاب کرده و با هم صحبتی حتی در حد چند کلمه با افراد غریبه بر ترس خود از بودن در جمع غلبه نمایید.

۱۳ – به خاطر داشته باشید اعتماد به نفس خودپرستی نیست.

بعضی از افراد گمان می کنند اعتماد به نفس مساوی است با خودپرستی و اگر از اعتماد به نفس بالا برخوردار باشند از نظر سایر افراد جامعه فردی خودخواه شناخته می شوند، در صورتیکه این دو مقوله به کلی با یکدیگر تفاوت دارند. شخص خودخواه و خودپرست ممکن است به هیچ وجه دارای اعتماد به نفس بالا نباشد و فقط سعی دارد با جلب توجه اطرافیان کمی از عقده ها و کمبودهای خود را در زندگی التیام بخشد. شما می توانید در عین اینکه از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستید، شخصی فروتن و متواضع نیز باشید و هر کمکی که از دستتان بر می آید برای سایرین انجام دهید. به طور کلی به یاد داشته باشید یک شخص دارای اعتماد به نفس بالا در نظر دیگر افراد از احترام بیشتری برخوردار است.

۱۴ – از فداکاری بیش از حد بپرهیزید.

فداکاری بیش از حد یعنی عدم توجه به خود. همانطور که قبلاً هم گفتیم شما قهرمان زندگی خودتان هستید و باید پیش از هر کس دیگری به خودتان توجه داشته باشید، پس زمانی که به وقتتان برای انجام کارهای شخصی خود نیاز دارید دلیلی ندارد آن را به دیگران اختصاص داده و فداکاری کنید. این یک تمرین است که سبب می شود اعتماد به نفس شما افزایش یابد. به دیگران احترام بگذارید و در صورت تمایل کمکشان کنید ولی حتماً خود را نسبت به سایر افراد در اولویت قرار داده و اول به امور شخصی خود بپردازید. می توانید خیلی محترمانه عذرخواهی کرده و بگویید که کار مهمتری دارید. به یاد داشته باشید هر چقدر برای دیگران فداکاری کنید از زندگی خودتان عقب می افتید، زمانی به خود می آیید که می بینید افراد دیگر با کمک های شما به موفقیت های بی شماری دست یافته اند ولی شما هنوز در ابتدای راه هستید. از طرفی هر چقدر بیشتر در حق دیگران فداکاری کنید انتظارشان از شما بالاتر می رود و ممکن است تا جایی پیش رود که لطف شما را به منزله وظیفه قلمداد کنند، پس برای جلوگیری از همچین حوادثی خود را در اولویت قرار داده و از فداکاری بیش از حد برای دیگران بپرهیزید.

این مطلب ادامه دارد….

توسط |۱۳۹۷-۲-۱۱ ۰۲:۰۳:۱۴ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۱۱ام, ۱۳۹۷|اعتماد به نفس|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

آزاده ملک زاده

دیدگاه خود را بنویسید