روش های رفع اضطراب – قسمت هفتم : رفع اضطراب با افکار تاییدی مثبت

//روش های رفع اضطراب – قسمت هفتم : رفع اضطراب با افکار تاییدی مثبت

روش های رفع اضطراب – قسمت هفتم : رفع اضطراب با افکار تاییدی مثبت

در این مطلب از سلسله مقالات رفع اضطراب قصد داریم به مبحث رفع اضطراب با استفاده از افکار تاییدی مثبت بپردازیم. چنانچه شما یا نزدیکانتان از مشکل اضطراب رنج می برید مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم.

استفاده از افکار تاییدی مثبت به جای افکار مخرب و منفی

افکار منفی و مخربی که خواه بر اثر باورهای نادرست و خواه بخاطر تجربیات و خاطرات تلخ گذشته در ذهن می پروانیم نتایج زیان بار زیادی به همراه دارد که از مهمترین آنها می توان به ابتلاء ما به انواع بیماری های روانی و جسمی، دور شدن از اهداف و در جا زدن در یک نقطه ثابت و بوجود آمدن احساس کینه و نفرت اشاره کرد.

ما به اشتباه گمان می کنیم هر چقدر افکار منفی خود را پرورش داده و تجربیات تلخی که داشته ایم را مرور کنیم، اصطلاحاً دلمان خنک می شود و آرام می گیریم، در صورتی که تنها کسی که بر اثر این افکار منفی آسیب می بیند خود ما هستیم، چون به احتمال بسیار زیاد افرادی که باعث و بانی بوجود آمدن این افکار مخرب در ذهن ما شده اند اصلاً مطلع نمی شوند که در ذهن ما چه غوغایی برپاست، آنها در آرامش زندگیشان را ادامه می دهند و آخرین ضربه خود را به ما زده و ما را در دنیایی از افکار منفی و خشم و کینه و نفرت غرق می کنند.

دوستان گرامی لازم است بدانید با استفاده از افکار تاییدی مثبت و تکرار مداوم آنها بصورت روزانه می توانید خود را از این رنج و عذابی که سالهاست به آن مبتلا هستید برهانید و زندگی آرامی را تجربه کنید.

چگونه افکار تاییدی مثبت را جایگزین افکار مخرب و منفی کنیم؟

همین حالا یک قلم و کاغذ بردارید و لیست تمامی افکار، افراد و خاطراتی که آزارتان می دهند را یادداشت نمایید. سپس روبروی هر یک احساسی که به آن مورد دارید را یادداشت نمایید، بعنوان مثال ممکن است به دلایل مختلف از فردی در زندگیتان متنفر باشید، این فرد قطعاً کار ناشایستی در حق شما انجام داده که حتی با شنیدن اسم او هم نفرت تمام وجودتان را فرا می گیرد، ولی در مقابل نیز ممکن است اتفاقی تلخ در زندگیتان رخ داده باشد که در ذهنتان بعنوان خاطره ای تلخ و غم انگیز یا ترسناک جا خوش کرده و مدام فکر شما را درگیر می کند (مانند از دست دادن عزیزان در تصادف). بنابراین زمانی که شما جلوی هر کدام از موارد منفی ذهنی خود احساسی که نسبت به آن مورد دارید را یادداشت نمایید راحت تر می توانید این افکار را از یکدیگر تفکیک نموده و بر آنها غلبه نمایید.

بعد از اینکه افکار منفی خود را یادداشت نمودید در ابتدا سعی کنید با کمک ابزار منطق، آن فکر منفی را توجیه نماید. فرض می کنیم در گذشته شاهد یا قربانی یک تصادف بوده اید. حال هر بار با دیدن یک صحنه تصادف در  فیلم یا حتی فکر کردن و شنیدن در مورد تصادف شما را مضطرب می سازد، لذا با استفاده از تکنیک بالا ابتدا موضوع آن فکر منفی را یادداشت کنید. سپس احساسی که نسب به آن دارید را جلوی آن بنویسید و در نهایت در ادامه آن بنویسید که ترس من بی مورد است و اگر احتیاط کنم هرگز دوباره دچار سانحه نخواهم شد. زیرا اگر قرار بود این اتفاق بارها برای من بیافتد، چرا فقط همان یکبار پیش امده است. شما میتوانید با استفاده از همین افکار تأییدی مثبت براحتی با هر نوع عامل ترس و اضطرابی کنار بیایید و یا به کلی آنرا حل کنید.

توسط |۱۳۹۷-۹-۲۹ ۰۰:۴۴:۰۱ +۰۳:۳۰آذر ۲۹ام, ۱۳۹۷|رفع اضطراب و استرس|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

آزاده ملک زاده

دیدگاه خود را بنویسید