روش های رفع اضطراب – قسمت ششم : شناسایی استرس

//روش های رفع اضطراب – قسمت ششم : شناسایی استرس

روش های رفع اضطراب – قسمت ششم : شناسایی استرس

در این مطلب از سلسله مقالات رفع اضطراب قصد داریم به مبحث رفع اضطراب با شناسایی استرس بپردازیم. چنانچه شما یا نزدیکانتان از مشکل اضطراب رنج می برید مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم.

شناسایی استرس و یادداشت کردن عوامل استرس زا

شناسایی استرس و عوامل استرس زا

یکی از بهترین روش های غلبه بر اضطراب این است که عوامل استرس زا را شناسایی کرده و آن ها را در دفترچه تان یادداشت نمایید.

با توجه به اینکه در موقعیتهای مختلف ممکن است عوامل مختلفی شما را دچار استرس نمایند، لازم است که در همه حال هوشیاری لازم جهت تشخیص استرس و علت آن را داشته باشید. بنابراین همراه داشتن یک دفترچه میتواند همواره باعث یک یاداوری شود که به خودتان بیایید و موقعیتی که در آن قرار گرفته اید را سریعاً تشخیص داده و جهت شناسایی استرس دست به کار شوید و یادداشت نمایید.

همه ما حتی آنهایی که در طول روز بجای کار کردن فقط تفریح میکنند دارای یک برنامه روتین روزانه و بعضا خارج از خوداگاهمان هستیم. مثلا صبح بیدار می شویم، لباس میپوشیم، مسیر مشخصی را به سمت محل کار طی میکنیم، همان کارها و وظایف هر روزه را انجام می دهیم، همان آدمها را می بینیم و از همان مسیر برمی گردیم. بنابراین برای درصد بالایی از افراد جامعه اتفاقات تکراری در طول روز رخ می دهد. که اگر جز آندسته از افرادی هستید که از صبح تا شب را با استرس های متفاوتی سر می کنید، استفاده از این تمرین جهت شناسایی استرس مناسب شماست.

پس از شناسایی استرس برای رفع آن چه باید کرد

جهان ما جهان علت و معلول است و هیچ احساس و اتفاقی بدون دلیل و ریشه رخ نمی دهد. بنابراین برای هر اتفاقی راه حلی وجود دارد. و انسان عاقل آنست که بجای باختن روحیه خود، به دنبال راه حل ها باشد.

در ادامه به چند مثال از استرس که ممکن است در طول روز به آن برخورد کنید را به همراه راه حل پیشنهادی تقدیمتان می کنیم.

نمونه هایی از استرس که در طول روز ممکن است با انها روبرو شوید

  • استرس دیر از خواب بیدار شدن

کافیست ساعتی زنگدار را بر روی زمان دلخواه تنظیم کنید

  • استرس روشن نشدن ماشین

دلایل روشن نشدن را مطالعه کنید و آمادگی رفع آن را داشته باشید

  • استرس دیر آمدن سرویس

شماره همکاری که زودتر از شما سوار سرویس می شود و راننده آن رایادداشت نموده تا در صورت لزوم تماس گرفته و هماهنگ شوید

  • استرس توبیخ شدن در اداره

چنانچه مقصر خودتان هستید بهتر است صادقانه تخطی خود را بپذیرید و قبل از اینکه دیگران آن را به گوش رئیستان برسانند خودتان دست به کار شوید

میتوانیم چند صد مثال اینگونه برایتان بیاوریم اما خود مثالها ممکن است گاهی اشخاص را در استرسی که قبلا دچار آن نبوده اند گرفتار سازد. بنابراین شناسایی استرس هایتان را به خودتان واگذار میکنیم و چنانچه راه حل مناسبی به ذهنتان نرسید میتوانید زیر همین مطلب ان را انعکاس دهید تا راهنماییتان کنیم.

توسط |۱۳۹۷-۹-۲۲ ۰۱:۳۲:۱۹ +۰۳:۳۰آذر ۲۲ام, ۱۳۹۷|رفع اضطراب و استرس|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

آزاده ملک زاده

دیدگاه خود را بنویسید