روش های رفع اضطراب – قسمت پنجم : خنده درمانی

//روش های رفع اضطراب – قسمت پنجم : خنده درمانی

روش های رفع اضطراب – قسمت پنجم : خنده درمانی

در این مطلب از سلسله مقالات رفع اضطراب قصد داریم به مبحث رفع اضطراب با خنده درمانی بپردازیم. چنانچه شما یا نزدیکانتان از مشکل اضطراب رنج می برید مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم.

رفع اضطراب با خنده درمانی

تکنیک رفع اضطراب با خنده درمانی

خندیدن و لبخند زدن یک روش عالی ست که می تواند اضطراب ما را کاهش داده و به ما کمک کند در شرایط استرسزا آرامش خود را حفظ کرده و کنترل خودمان و شرایط را بدست گیریم. دلیل اینکه خندیدن موجب رفع اضطراب ممی شود این است که با خنده (خواه خنده از ته دل و خواه خنده های نمادین و جعلی) سطح اندروفین بدن بالا رفته و همین امر موجب می شود از میزان استرس و اضطراب ما کاسته شود.

از آنجایی که بدن قادر به تشخیص خنده حقیقی از خنده نمادین نیست، حتی اگر در شرایط استرس زا دلیلی برای خنده نمی یابید، باز هم می توانید با وانمود کردن به خندیدن، این احساس خوب را در خودتان ایجاد نمایید. لازم نیست حتماً برای استفاده از روش رفع اضطراب با خنده درمانی فردی شوخ طبع و خنده رو باشید، بلکه همین که روزی چند دقیقه وانمود کنید که در حال خندیدن و لبخند زدن هستید کافی ست و می توانید به این صورت جسم خود را فریب دهید.

استفاده از یوگای خنده برای از بین بردن اضطراب

یوگای خنده چیست؟

یوگای خنده سبک جدیدی از یوگا ست که بعد از چندین بار تمرین موجب می شود خندیدن برای شخص داوطلب یک عادت فردی شده و او را از استرس و اضطراب رهایی بخشد.

یوگای خنده شامل ۴ اصل مهم است :

  • تمرین ریتم هو هو ها ها ها
  • تنفس و حرکات کششی
  • بازی های کودکانه
  • تمرین خنده بصورت نمادین و خندیدن واقعی به واسطه تعریف خاطرات و داستان های خنده دار

چیزی که خنده را برای ما سخت می کند این است که گمان می کنیم خندیدن فرآیندی ذهنی است و ابتدا باید مغز فرمان خنده را صادر کند سپس ما بخندیم، در صورتی که این چنین نیست و ما می توانیم با وانمود کردن خنده، این عمل را به فرآیندی کاملاً جسمی تبدیل کنیم که همان نتیجه را در پی خواهد داشت.

خندیدن مسری است و می تواند از فرد دیگری به شما سرایت کند، فقط کافی ست تصویر قهقهه زدن فردی دیگر را تماشا کرده، یا صدای خنده شخصی را گوش کنید، بعد از چند ثانیه ناخودآگاه شما نیز به خنده می افتید و اگر کسی از شما سوال کند چرا می خندید حتی خودتان هم علت خنده خود را نمی دانید. بنابراین می توان بی هیچ دلیلی خندید و استرس را از خود دور کرد. اگر برایتان سخت است که بصورت نمادین بخندید همین عملی که به آن اشاره کردیم را انجام دهید، یک فایل صوتی یا تصویری بیش از ۱۰ ثانیه ای از خندیدن فرد یا گروهی را در تلفن همراه خود ذخیره کرده و هر زمان که احساس استرس کردید آن را اجرا نموده که با خندیدن اثرات مخرب اضطراب را در خود خنثی نمایید. اگر در اینترنت جستجو کنید می توانید ویدیو و اصوات خنده گوناگونی را پیدا کنید.

توسط |۱۳۹۷-۹-۱۴ ۰۰:۰۰:۱۸ +۰۳:۳۰آذر ۱۴ام, ۱۳۹۷|رفع اضطراب و استرس|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

آزاده ملک زاده

دیدگاه خود را بنویسید