مضرات استرس – قسمت اول

//مضرات استرس – قسمت اول

مضرات استرس – قسمت اول

عوامل زیادی مانند فشار کاری، نگهداری از فرزندان، خواب و فعالیت فیزیکی ناکافی، مشکلات خانوادگی و… عواملی هستند که می توانند در هر یک از ما استرس هایی سخت و طولانی ایجاد نمایند. استرس های انباشته شده روزانه در دراز مدت می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد، بنابراین بهتر است از مضرات استرس اطلاع داشته باشید تا با آگاهی بیشتری بتوانید در مسیر ریشه کن کردن استرس خود گام بردارید. در این مطلب قصد داریم تعدادی از مضرات استرس را به شما معرفی نماییم.

مضرات استرس

مضرات استرس

۱ – استرس موجب میشود در کنترل احساسات خود ناتوان شوید.

حتماً شما هم تجربه کرده اید که در شرایط استرس زا، حفظ خونسردی و کنترل احساسات چقدر دشوار است. در تحقیقاتی که اخیراً صورت گرفته مشخص گردید که حتی سطح بسیار کمی از استرس نیز می تواند کنترل احساسات ما را مختل کند و سبب بروز رفتارهایی در ما شود که در حالت عادی هرگز به انجام آنها مبادرت نمی ورزیم.

۲ – استرس موجب پیشرفت بیماری می شود.

یکی از بدترین مضرات استرس این است که در افراد مبتلا یا مستعد به بیماری های خاص مانند تقویت کننده بیماری عمل می کند و در مدت بسیار کوتاهی سبب پیشرفت قابل ملاحظه بیماری می گردد.

از بیماری هایی که توسط استرس قدرت می گیرند می توان به انواع سرطان، بیماری های ریوی، سیروز کبدی و… اشاره کرد. همچنین استرس بیش از حد و طولانی مدت در افراد می تواند موجب اقدام به خودکشی یا بروز تصادفات رانندگی منجر به فوت گردد.

۳ – استرس می تواند زندگی عاطفی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

وجود استرس در هر یک از زوجین می تواند روی کیفیت زندگی زناشویی آنها نیز تاثیر بگذارد. استرس زیاد سبب می شود که فرد عصبی، پرخاشگر و در برخی موارد غیرقابل تحمل گردد. علاوه بر اینها از کیفیت رابطه جنسی و زناشویی وی نیز کاسته می شود و همه اینها می توانند دلایلی باشند که به جدایی و شکست عاطفی فرد منجر گردد.

۴ – استرس سبب تخریب دندان ها و لثه می شود.

در هنگام استرس فرد بی اختیار دندان قروچه می کند. این دندان قروچه که در خواب و بیداری رخ می دهد یکی از مضرات استرس است که سبب تخریب دندان ها و لثه فرد می شود.

۵ – استرس منجر به بروز مشکلات قلبی می شود.

در بسیاری از افراد استرس های طولانی مدت مشکلات جسمی خصوصاً بیماری های قلبی ایجاد می کند. استرس به قلب شما آسیب می زند، چرا که هورمون استرس باعث افزایش ضربان قلب و تنگ شدن عروق خونی می شود، این امر موجب می شود قلب شما سخت تر کار کرده و فشار خونتان افزایش یابد.

این مطلب ادامه دارد…

توسط |۱۳۹۷-۷-۲۸ ۲۳:۴۶:۴۳ +۰۳:۳۰مهر ۲۹ام, ۱۳۹۷|عمومی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

آزاده ملک زاده

دیدگاه خود را بنویسید