دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت هجدهم

//دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت هجدهم

دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت هجدهم

عدم اعتماد به نفس در فرد نتایج منفی زیادی به همراه دارد که یکی از آنها ناتوانی در نه گفتن است. زمانی که فردی در نه گفتن ناتوان باشد نمی تواند در کارهایش موفق شود چون مدام به درخواست های دیگران تن می دهد و پله ای می شود برای موفقیت دیگران. همچین فردی بارها مورد سوء استفاده اطرافیانش قرار می گیرد و حتی اگر نخواهد کاری را برای دیگران انجام دهد یا زمان کافی برای انجام آن کار را نداشته باشد، باز هم زمانی که اطرافیان از وی درخواست می کنند که کاری را انجام دهد قبول می کند. اگر شما هم به این مشکل دچارید مسلماً از عدم اعتماد به نفس رنج می برید که قادر به نه گفتن به درخواست های مکرر دیگران نیستید. در این مطلب قصد داریم پیرامون مسئله نه گفتن با شما صحبت کنیم.

به دست آوردن اعتماد به نفس

قدرت نه گفتن

۴۵ – نه گفتن را یاد بگیرید و قاطعانه نه بگویید.

قدرت نه گفتن در بسیاری از مردم وجود ندارد. افراد در هر شغل و صنفی بارها و بارها با پاسخ منفی به درخواست هایشان مواجه می شوند، این پاسخ منفی احساساتی منفی را درون افراد برانگیخته می کند، ممکن است به دلیل التیام همین احساسات باشد که افراد بیش از حد به درخواست های دیگران پاسخ بله می دهند و قدرت نه گفتن از آنها سلب می شود.

ممکن است دریافت کردن پاسخ منفی از سوی دیگران برای درخواست های ما کمی بی رحمانه به نظر برسد، ولی پاسخ منفی به هر تقاضایی که از ما می شود نیز چاره کار نیست. این کار تنها موجب می شود که اعتماد به نفس ما کمتر شده و استرس و اضطراب بیشتری را تجربه کنیم. از طرفی اگر ما به تمام درخواست های دیگران پاسخ مثبت دهیم ممکن است دیگران وقت ما را بی ارزش تلقی کرده و گمان کنند ما از بیکاری بوده که قبول کرده ایم کاری را برایشان انجام دهیم.

پس برای این که مهارت نه گفتن را بیاموزید باید در ابتدا واقعاً برای هر دقیقه از زمانتان ارزش قائل شوید، آنگاه می بینید که چگونه اوضاع تغییر خواهد کرد. تنها در این صورت است که می توانید در نهایت احترام در هر نوع رابطه ای، چه دوستانه و چه کاری به درخواست فرد مقابل پاسخ منفی دهید و سبب تقویت قدرت نه گفتن در خود شوید. اینگونه شما زمان کافی برای رسیدگی و انجام فعالیت های مور علاقه خود را خواهید داشت.

البته لازم به ذکر است گفتن این مسئله بسیار ساده می باشد ولی ممکن است در عمل کردن به آن دچار مشکل شوید و هر چقدر هم که با خود نه گفتن را تمرین کرده باشید باز هم در دفعات اول زمانی که کسی از شما خواسته ای دارد ممکن است نتوانید به آن پاسخ منفی دهید و زمانی که به خود می آیید متوجه می شوید درخواست وی را پذیرفته اید.

به خاطر داشته باشید اگر شما قادر به نه گفتن نباشید و با درخواست های گاه و بی گاه دیگران موافقت نمایید هیچ فرصتی برای انجام کارهای خود، امور شخصی، تفریح و سرگرمی و لذت بردن در کنار خانواده پیدا نمی کنید. بنابراین فقط به کمی تمرین نیاز دارید تا بتوانید اوضاع را همان گونه که دوست دارید تحت کنترل خود درآورده و قاطعانه به درخواست هایی که تمایلی به انجام آنها ندارید نه بگویید. حالا دیگر زمان آن رسیده که هنر نه گفتن را بیاموزید و از وقت خود برای دستیابی به موفقیت و انجام امور مورد علاقه ی خودتان استفاده کنید. در مطلب بعدی به راهکارهایی پیرامون هنر نه گفتن خواهیم پرداخت. به شما توصیه می کنیم حتماً مطلب بعدی را مطالعه نمایید.

این مطلب ادامه دارد….

توسط |۱۳۹۷-۴-۳ ۰۱:۳۴:۴۰ +۰۴:۳۰تیر ۳ام, ۱۳۹۷|اعتماد به نفس|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

آزاده ملک زاده

دیدگاه خود را بنویسید