دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت چهارم

//دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت چهارم

دستیابی به اعتماد به نفس – قسمت چهارم

اعتماد به نفس مقوله ای اکتسابی است و این گونه نیست که فردی با اعتماد به نفس بی حد و حصر متولد شود. اگر شخصی دارای اعتماد به نفس بالایی است یعنی سال ها برای به دست آوردن آن تلاش کرده است. در این مطلب نیز مانند مطالب گذشته قصد داریم نکاتی را در مورد افزایش اعتماد بنفس با شما کاربران گرامی در میان بگذاریم. اگر از عدم اعتماد به نفس رنج می برید حتماً سلسله مقالات دستیابی به اعتماد به نفس را در وب سایت ما مطالعه نمایید و راهکارهایی که ارائه می دهیم را در زندگی خود به کار گیرید، چون در نهایت تنها خود شما هستید که می توانید در مسیر افزایش اعتماد بنفس خود گام بردارید.

نکاتی برای افزایش اعتماد بنفس

اعتماد به نفس بالا

۱۵ در پی کسب موفقیت باشید.

یکی از راهکارهای بسیار مهمی که برای افزایش اعتماد بنفس می توانیم به شما توصیه کنیم کسب موفقیت است. اشتباه نکنید منظور ما کسب موفقیت های بسیار بزرگ و اهداف آنچنانی نیست، صد البته که موفقیت هر چقدر بزرگتر باشد می تواند بار مثبت بیشتری به همراه داشته باشد و اعتماد به نفس فرد را بیشتر افزایش دهد ولی همین موفقیت های کوچک مانند تکمیل یک پروژه ی کاری، خلق یک اثر هنری ساده، یاد گرفتن یک مهارت جدید و… می توانند به شدت موجب افزایش اعتماد بنفس در فرد شوند. زمانی که شما بصورت متوالی موفقیت هایی در ظاهر کوچک ولی در حقیقت بزرگ و خوشحال کننده را تجربه می کنید، دوست دارید بیشتر در جمع ها شرکت کرده و دیگران را از موفقیت هایتان آگاه سازید، همین حضور در جمع نیز عامل موثر دیگری ست برای بالا بردن اعتماد به نفس.

۱۶ همیشه تبسمی بر لب داشته باشید.

افراد موفق و دارای اعتماد به نفس بالا همیشه لبخندی بر لب دارند، اگر تا کنون به این مسئله توجه نکرده اید، از این به بعد با دقت بیشتری به این افراد بنگرید تا متوجه این لبخند زیبا و موثر در افزایش اعتماد بنفس گردید. لبخند زدن علاوه بر اینکه موجب افزایش هورمون سروتونین که فعال کننده سرخوشی و لذت است می گردد و زیبایی چهره شما را چند برابر می کند، می تواند استرس و اضطراب را نیز کاهش داده و موجب افزایش اعتماد بنفس شما شود. حتی اگر دلیلی برای لبخند زدن ندارید باز هم می تواند با یک لبخند مصنوعی و ساختگی چهره خود را زینت بخشید، مهم نیست لبخند از ته دل باشد یا ساختگی، مهم تاثیری است که لبخند در افزایش اعتماد بنفس به همراه دارد، پس همین الان لبخند بزنید و لبخند زدن را به یکی از عادات روتین زندگی خود تبدیل کنید.

۱۷ تنفس عمیق را تمرین کنید.

افزایش اعتماد به نفس

متاسفانه بسیاری از ما انسان ها شیوه ی درست تنفس را یاد نگرفته ایم، از نظر ما همین که عمل غیر ارادی دم و بازدم را انجام داده و نفس می کشیم کافی است، ولی در حقیقت این چنین نیست و اگر ما شیوه درست تنفس که تنفس عمیق است را به خوبی فرا گیریم می توانیم به کلی مسیر زندگی خود را تغییر داده و سبک بهتری از زندگی را برگزینیم. تنفس عمیق مزایای بسیاری دارد که مهمترین آنها تضمین سلامت روانی، کاهش استرس، افزایش اعتماد بنفس، بهبود گردش خون، بهبود اکسیژن رسانی، کاهش فشار خون، کاهش تنش های فیزیکی، آرامش ماهیچه ها و… است.

تنفس عمیق تکنیک های گوناگونی دارد که در آینده مفصلتاً به شرح این تمرینات خواهیم پرداخت، در ادامه به یکی از تکنیک های تنفس عمیق اشاره می کنیم.

تنفس عمیق شکمی

تمرین تنفس شکمی

اصلی ترین نوع تنفس عمیق تنفس شکمی است. این تنفس بسیار ساده است و چند مرحله دارد :

۱ آزادانه و راحت بنشینید یا دراز بکشید. (هر حالتی که در آن آرامش بیشتری دارید)

۲ یک دست خود را روی شکم قرار داده و دست دیگر را در مرکز قفسه سینه بگذارید.

۳ از طریق بینی نفسی عمیق کشیده و هوا را به داخل ریه ها هدایت کنید. در این مرحله دستتان باید روی شکم را فشار داده ولی قفسه سینه را ثابت نگاه دارید.

۴ به آرامی عمل بازدم را از طریق دهان انجام دهید. هوایی که داخل ریه هایتان جای داده اید را خیلی آرام به حالتی شبیه به سوت به بیرون هدایت کنید.

این عمل را بین ۳ تا ۵ بار در روز و هر بار بین ۳ تا ۱۰ مرتبه تکرار نمایید.

توسط |۱۳۹۷-۲-۱۶ ۰۱:۰۷:۰۲ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۷|اعتماد به نفس|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

آزاده ملک زاده

دیدگاه خود را بنویسید